Niezwykłe wędrówki, długie wyprawy rowerowe, najwięszy park nocnego nieba w Europie. Poznaj 10 pomysłów na przygodę w Polsce, które poleciłabym każdemu obcokrajowcowi!

Wróciłam niedawno z 9-dniowej wyprawy do Holandii, w trakcie której budowałam domki na drzewach i poznałam caaaałe mnóstwo obcokrajowców. Siedząc wieczorem przy ognisku i gapiąc się w gwiazdy, snuliśmy długie opowieści o naszych krajach. O ich historii i o tym, co niezwykłego można w nich robić.

I gdy tak opowiadałam o Polsce, uświadomiłam sobie, że naprawdę mamy się czym pochwalić. Szlak rowerowy biegnący przez całą wschodnią Polskę. Trasy do kajakarstwa górskiego. Największy w Europie Park Gwiezdnego Nieba. Połoniny w Bieszczadach, tratwy na Biebrzy, trasa rowerowa wzdłuż całego wybrzeża.

Polska zwiedzana w trakcie przygodowych wypraw jest magiczna. Dzika, tajemnicza i ekscytująca. I marzy mi się, by więcej Polaków zobaczyło ją z tej perspektywy. By zakochać się w tym co bliskie i nasze. Bez dalekich podróży i dużych funduszy.

Podrzucam Ci więc 10 pomysłów na niezwykłe przygodowe wyprawy w Polsce. Mam nadzieję, że przydadzą Ci się w trakcie planowania wakacyjnych wyjazdów!

1. Wyprawa Wschodnim Szlakiem Rowerowym – Greenvelo (1887 km)

Greenvelo to szlak rowerowy wytyczony wzdłuż całej wschodniej granicy Polski. Łącznie możesz nim przejechać prawie 2000 kilometrów, przemierzyć 5 województw (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie) i przebyć drogę od Rzeszowa do Elbląga.

Nie miałam jeszcze okazji przejechać całej trasy, ale na pewno mogę Ci polecić podlaską część szlaku, którą przejechałam w zeszłym roku. Swoją trasę zaczęłam w Białej Podlaskiej i zakończyłam ją po kilku dniach w Białymstoku (200 km). Jeśli chcesz się wybrać na taki szlak, to bardzo polecam spakowanie się w sakwy rowerowe i zapakowanie do nich namiotu lub hamaku. Przyroda na Podlasiu zapiera dech w piersiach i zdecydowanie warto planować noclegi na łonie natury!

Dla mnie idealnym tempem było przejeżdżanie 70 km dziennie i taką ilość kilometrów polecam Ci przyjąć w ramach planowania trasy. Szczegółowy jej przebieg i informacje o szlaku znajdziesz na stronie Greenvelo.

2. Spływ tratwą po Biebrzy (3-7 dni)

Ten punkt jest na mojej liście przygodowych marzeń do spełnienia! Czy słyszałeś o tym, że na Biebrzy można wynająć tratwę z domkiem, którą przez kilka dni spływa się rzeką? Na tratwie może spać max. 6 osób (namiot rozstawiony na dachu domku, sypialnia w domku, namiot na tarasie widokowym), a koszt wynajęcia takiej tratwy na 3 dni to 600 zł.

Tratwę wypożyczysz w Sztabinie (okolice Augustowa), a więcej informacji o tratwach znajdziesz tutaj.

3. Wędrówka dookoła Warszawy (240 km)

Jeśli szukasz wyprawy w okolicach stolicy to z całego serca polecam Ci też wędrówkę trasą dookoła Warszawy. Cała trasa Warszawskiej Obwodnicy Turystycznej ma 240 km i możesz ją przejść w 10 dni. Ja zdecydowałam się na ucięcie trasy biegnącej przez Puszczę Kampinoską i w ten sposób w zeszłą majówkę przeszłam 190 km w 7 dni.

Zaletą trasy jest to, że w większości jest ona dzika – biegnie ona lasami, łąkami i sadami. Jest to więc wędrówka, na której naprawdę możesz odpocząć od miasta – mimo jego bliskości. W trakcie mojej wyprawy miałam akurat rękę na temblaku, więc zdecydowałam się na codzienne powroty do Warszawy, nocleg w domu i poranną wycieczkę kolejką do punktu, w kórym skończyłam wędówkę poprzedniego dnia. Jeśli chcesz wybrać się na wędrówkę z noclegiem w trasie – postaw na hamak lub namiot.

Warszawską Obwodnicę Turystyczną łatwo można podzielić na odcinki 25-30 kilometrowe, do których da się dojechać Kolejami Mazowieckimi. Jeśli masz więc wolny tylko weekend – w dalszym ciągu możesz ruszyć na fantastyczną weekendową przygodę!

4. Rowerem wzdłuż wybrzeża (trasa R10 – 550 km)

Jeśli jesteś miłośnikiem długich wypraw rowerowych, to polecam Ci także poczytanie o trasie R10, która biegnie wzdłuż całego wybrzeża Polski. Jest to część międzynarodowego szlaku szlaku rowerowego (Eurovelo10), który obiega CAŁE Morze Bałtyckie. Polski odcinek trasy ma ok. 550 kilometrów i jego przejechanie powinno Ci zająć 7-8 dni.

Na trasę warto wybrać się rowerami trekkingowymi i wyposażyć się w sakwy rowerowe, w których będziesz przewozić swój bagaż. Zanim wybierzesz się na trasę – koniecznie przyjrzyj się poszczególnym jej odcinkom. Wbrew pozorom nie zawsze biegnie ona zaraz obok morza, warto więc poczytać więcej o trasie. Możesz zrobić to na przykład tutaj.

5. Obserwacje spadających gwiazd w bieszczadzkim Parku Gwiezdnego Nieba

Czy wiesz o tym, że na terenie Bieszczad znajduje się największy w Europie obszar czystego nocnego nieba? Czystego, czyli niezanieczyszczonego światłem, przez które ciężko jest dojrzeć gwiazdy.

Bieszczadki Park Nocnego Nieba jest jednym z 31 parków na świecie, w którym nocne niebo jest pod ochroną – a widoczność gwiazd umożliwia rozwój turystyki astronomicznej. Jeśli więc pojedziesz w Bieszczady w terminie 11-14 sierpnia, będziesz w jednym z najlepszych miejsc w Europie do obserwacji deszczu meteorów.

Na terenie parku odbywają się rownież specjalne pokazy astronomiczne, w trakcie których Gwiezdny Przewodnik prezentuje przy użyciu teleskopów Drogę Mleczną, Planety oraz gwiazdozbiory. Pokaz trwa 1h 45 min i kosztuje 60 zł/os. Więcej o parku i pokazach poczytasz tutaj.

6. Wyprawa rowerowa Wiślaną Trasą Rowerową (210 km)

Wiślana Trasa Rowerowa to szlak biegnący wzdłuż Wisły na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Nigdy bym o nim nie usłyszała, gdyby nie to, że pochodzę z Torunia i kiedyś zobaczyłam oznaczenie tego szlaku. Gdy poczytałam o nim więcej, dowiedziałam się, że Polska planuje wytyczyć szlak rowerowy wzdłuż CAŁEJ WISŁY, a odcinek przez Toruń jest pierwszą ukończoną częścią trasy.

Jeśli wybierzesz się na trasę prawym brzegiem Wisły przejedziesz 210 km i zobaczysz miasta:

 • Dobrzyń nad Wisłą
 • Włocławek
 • Toruń (Stare Miasto)
 • Ostromecko
 • Chełmno
 • Grudziądz

Jadąc lewym brzegiem, przejedziesz 244 km i zobaczysz:

 • Nowe
 • Świecie
 • Chrystkowo
 • Bydgoszcz
 • Toruń
 • Ciechocinek
 • Nieszawa
 • Włocławek

Jeśli założysz, że dziennie przejeżdzasz około 70 km, to przejechanie trasy powinno Ci zająć 3-4 dni – idealnie na przedłużony urlop.

7. Tygodniowa wyprawa kajakarska – spływ Czarną Hańczą (80 km)

Pierwszy raz o wyprawie na Czarną Hańczę usłyszałam przy ognisku, od innych kajakarzy. Po całym dniu spędzonym w kajaku na Dunajcu, snuli oni magiczne opowieści o dzikiej rzece na Suwalszyźnie. O niezwykłej przyrodzie, ludziach i domowych jagodziankach sprzedawanych z pomostu. O Puszczy Augustowskiej, którą zwiedza się z poziomu rzeki. O 10 jeziorach, przez które przepływa się Kanałem Augustowskim. O innych kajakarzach spotykanych w trakcie 80 kilometrów wyprawy. O urlopie, który choć fizycznie ich zmęczył, to też zrelaksował i odstresował jak żaden inny.

Ja jestem przekonana i już knuję, który urlop wykorzystać na ten spływ! Na przebycie całej trasy potrzebne jest 6-7 dni Jeśli Czarna Hańcza też podbiła Twoje serce, to tutaj możesz poczytać więcej o spływie. Jeśli wolisz ruszyć na spływ samodzielnie, wystarczy, że wypożyczysz kajak w miejscowości Wigry.

8. Główny Szlak Beskidzki (500 km)

Jestem wielką fanką wędrówek długodystansowych, w trakcie których przebywa się setki, a nawet tysiące kilometrów. Po przejściu portugalsko-hiszpańskiej części Camino de Santiago mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że NIE MA lepszego sposobu na zwiedzanie kraju niż przewędrwanie przez niego. Nic nie równa się z codziennym wędrowaniem, niespiesznym obserwowaniem otaczającej przyrody i rozmowami na trasie.

Dlatego na listę moich przygodowych marzeń trafił Główny Szlak Beskidzki – Święty Grall polskich wędrowców. Trasa ma 500 kilometrów i biegnie głównymi pasmami polskich Beskidów. Jest to najdłuższy szlak pieszy w Polskich górach, który przechodzi się w około 3 tygodnie. Najlepszym terminem na przejście GSB jest lipiec-wrzesień. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szlaku, koniecznie zajrzyj na bloga Łukasza Supergana.

9. Wyprawa do norki Hobbita

Chcesz odpocząć na łonie natury, przeżyć niezwykłą przygodę, ale też przesadnie się nie męczyć? Zbierz swoich przyjaciół, pojedź do Krzywczy i spędź niezwykły weekend w … domku Hobbita!

Hobbitówa znajduje się w województwie podkarpackim i jest całorocznym domkiem, w którym zmieści się 5 osób. Domek z porośniętym dachem, glinianym piecem i mnóstwem drewna w środku wygląda NIESAMOWICIE! Jesli więc szukasz miejsca na długie godziny spędzone na rozmowach z Twoimi ulubionymi ludźmi, na czytanie książek, granie w gry planszowe, spacerowanie i zachwycanie się zachodem słońca nad Sanem – Hobbitówa jest czymś dla Ciebie! Poczytasz o niej więcej tutaj.

10. Kamperem w Polskę (adVANture Campers)

A gdyby tak wsiąść do kampera, włączyć muzykę i jechać przed siebie tak długo jak Ci się podoba? Jechać drogami otoczonymi zielonymi łąkami, zatrzymywać się spontanicznie nad jeziorami, wystukiwać na kierownicy najlepsze bity z Twoich ukochanych piosenek. Przejechać Polskę wzdłuż i wszerz i codziennie budzić się w innym miejscu. Jeśli widzisz siebie za kierownicą hipisowskiego kampera i Twoje serce już nie może się doczekać, by ruszyć w taką podróż – koniecznie sprawdź ofertę adVANture Campers.

Możesz u nich wypożyć na kilka dni kultowego Campera – z ręcznie wykonanym wnętrzem, dwuosobowym łóżkiem, radiem, gniazdkami i zlewem. Cena za jeden dzień zależy od sezonu i ilości dni na jakie wypożyczasz samochód (199 zł – 249zł). Jeśli chcesz wiedzieć więcej – podskocz tutaj.

A jakie Ty wyprawy poleciłbyś innym? Wędrówki, spływy kajakarskie a może niezwykłe miejsca do zwiedzenia? Sama chętnie dopiszę kolejne punkty do swojej przygodowej listy! Śmiało więc pisz w komentarzu! 🙂

Tymczasem życzę Ci niezwykłych, przygodowych wypraw!

Ściskam!

Aneta