Aktywne spędzanie czasu wolnego, autentyczne pisanie, kreatywność – polecam 5 książek, które poprzestawiały mi zapadki w głowie i zbudowały we mnie nochodziowego ducha.

Mocno wierzę w to, że człowiek jest nie tylko sumą swoich doświadczeń i znajomych, ale też sumą książek, które przeczytał w swoim życiu. I że każdy z nas ma te kilka pozycji, które go zbudowały. Dzisiaj pokażę Ci te, które zbudowały mnie i tego bloga!

 

Mikrowyprawy w wielkim mieście

Tak jak pisałam w newsletterze, Mikrowyprawy w wielkim mieście to książka, która zainspirowała mnie do założenia bloga. Łukasz Długowski opisuje w niej swoje małe wyprawy, które uskutczenia w środku tygodnia lub w weekend. Sam mieszka w Warszawie, ale nie przeszkadza mu to w zapełnianiu swojego czasu wolnego małymi dzikimi wyprawami. Książka jest zbiorem pomysłów na takie wyprawy, ale zawiera też przemyślenia autora na temat sposobu spędzania czasu wolnego, kontaktu z naturą i aktywności.

 

obudzObudź się. Jak uciec od życia na autopilocie

Gdy nie pisałam na blogu, byłam zawalona robotą w pracy. Mocno mnie to stresowało i gdy wracałam do domu nie miałam ochoty na robienie ciekawych rzeczy. Nie miałam ochoty na robienie niczego. I w pewnym momencie było to już bardzo niepokojące. Poprosiłam więc chłopaka żeby przygotował mi zestaw wyzwań do zrobienia. Od malutkich rzeczy jak zrobienie sobie dobrego obiadu, przez zrobienie kolażu, po wyjście na kawę z grupą znajomych. Wiedziałam, że potrzebuję konkretnych i malutkich tasków, które mnie rozruszają. Zamiast tego dostałam książkę Obudź się. I to był strzał w dziesiątkę! Książka to zestaw zabawnych wyzwań, które pomagają się rozruszać i obudzić w sobie na nowo entuzjazm. Znajdziesz w niej takie zadania jak: zgubienie się na mieście, powiedzenie „tak” w nowej sytuacji, wspięcie się na drzewo, nieoglądanie telewizji przez tydzień i wiele wiele wiele innych.

 

92716-droga-artysty-julia-cameron-1Droga artysty

Książka jest nieocenioną pomocą, dla wszystkich osób, które są trochę poblokowane kreatywnie. Wiedzą, że potrafią być kreatywne i czują, że mają potencjał, którego nie wykorzystują w 100%. Ta książka w 12 tygodni pomaga te pokłady kreatywności odblokować.

Wymaga dużo pracy własnej, ale ćwiczenia są niezwykle przydatne. Do tej pory rada, która przydała mi się najbardziej i którą staram się praktykować mimo przerażenia, to wchodzenie w drzwi, które się uchylają – korzystanie z możliwości, które gdzieś tam się pojawiają. Skakanie na główkę w sytuacje, która dają nam możliwości, ale też wykręcają wnętrzności ze strachu. Ta rada przestawiła dużo w mojej głowie. Dzięki niej pojechałam spontanicznie na Zlot Latającej Szkoły, gdzie poznałam setki inspirujących kobiet. Dzięki niej zrobiłam też wydarzenie z pieczeniem pianek marshmallow nad ogniskiem, założyłam grupę Chodźmy razem – Warszawa i zapisałam się na Dzikie Studia 😉

 

Power of Vulnerability

To pozycja, która jest lifechangerem. Utwierdzila mnie w przekonaniu, że wrażliwość, mówienie o swoich słabościach, dzielenie się z innymi ludźmi swoim sercem ma głęboki sens. Przez 6 godzin słuchania tego audiobooka zrobiłam kilkadziesiąt notatek, czego nie robię właściwie NIGDY. Jeśli jesteś osobą wrażliwą i kreatywną – musisz tego posłuchać!

Zdanie z audiobooka, które najbardziej zapadło mi w pamięć: Słabość jest ostatnią rzeczą, którą jesteśmy skłonni pokazać w sobie, ale pierwszą, której szukamy  u drugiego człowieka.

maxresdefault

 

Autentyczność przyciąga

Pisanie w taki sposób, by za tekstem było widać człowieka, jest bardzo trudne. Wymaga odsłonięcia się i wyrzucenia wszystkich utartych określeń i banałów. Książka Ani Piwowarskiej podpowiada jak o swoim biznesie pisać z sercem, który się się w ten biznes wkłada. By w zdaniach było widać nas samych i nasz entuzjazm – nie marketingowy bełkot.

Cały czas się tego uczę i to właśnie ta książka przestawiła mi wiele zapadek w głowie – polecam więc bardzo bardzo!

Autentycznosc-Przyciaga1

No chodź, będzie fajnie!

Spodobał Ci się wpis i chcesz być na bieżąco z pomysłami na ciekawe spędzanie czasu w Warszawie?

Polub No chodź, będzie fajnie na Facebooku!