Kolejne Święto Niepodległości masz zamiar spędzić w domu? Sprawdź jak miło uczcić ten dzień i zainspiruj się jednym z ośmiu pomysłów na obchodzenie dnia 11 listopada!

Od zawsze uważałam, że Święto Niepodległości powinniśmy obchodzić radośnie. A jeśli nie radośnie, to chociażby przyjemnie. W związku z tym przygotowałam zestawienie sympatycznych pomysłów na obejście Święta Niepodległości w gronie domowników i najbliższych znajomych. Będzie smacznie, kulturalnie i patriotycznie!

 

1. Zaproś znajomych na obiad

Co powiesz na zaproszenie kilku znajomych do siebie i obświętowanie 11 listopada uroczystym obiadem? Koniecznie z żurkiem, gęsiną, rogalami świętomarcińskimi i tradycyjnym pitnym miodem!

pexels-photo-111144

 

2. Zasmakuj w polskiej kulturze online

Dzień Niepodległości to świetny moment na obejrzenie polskiego filmu, spektaklu teatralnego czy wysłuchanie nagrania słuchowiska Polskiego Radia. To wszystko możesz zrobić na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego – ninateka.pl. Znajdziesz tam ponad 6000 polskich filmów i materiałów, przez które będziesz się przekopywać godzinami!

Narodowy Instytut Audiowizualny NINATEKA

nina

 

plakat_seksmisja_-_wiesaw_wakuski

3. Obejrzyj polski klasyk na YouTube

 

Od niedawna polskie filmy możesz też obejrzeć w świetnej jakości na kanale YouTube Studia Filmowego TOR! Zobaczysz tu największe klasyki polskiego kina, a dla zagranicznych znajomych znajdziesz nawet ich anglojęzyczna wersję.

Kanał studia Filmowego TOR

 

 

4. Ugotuj coś z polskiej książki kucharskiej z 1913 roku

Przyjęcia dla przyjaciół Ci nie w głowie, ale masz ochotę przygotować na ten dzień coś prawdziwie polskiego? W Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA znajdziesz książkę kucharską z 1913 roku, z polskimi, domowymi daniami. Możesz ją przejrzeć kartka po kartce i odtworzyć przepis na dania gotowane w polskich domach ponad 100 lat temu!

Książka kucharska z 1913 roku

5620228

5. Przeczytaj 100 najważniejszych polskich wierszy

Nidy nie możesz zebrać się do czytania poezji? A może od czasów matury nie próbowałeś? POLONA stanęła na wysokości zadania i przygotowała zbiór 100 najważniejszych polskich wierszy.  Wieczór z winem i poezją brzmi zacnie, prawda? 😉

Zbiór wierszy na POLONIE

pexels-photo2

6. Zrób kokardę narodową

Miałeś okazję nosić kiedyś w trakcie święta narodowego tradycyjną kokardę narodową? Czas najwyższy! Kokardy narodowe nosi się na piersi podczas świąt państwowych oraz podczas ważnych uroczystości, a można je zobaczyć już na obrazach przedstawiających powstańców. Wg. Encyklopedii Gutenberga z 1931r „[…] kokardka narodowa polska ma mieć tylko środek (serce) biały otoczony na zewnątrz barwą czerwoną. Kolor bowiem biały jako zastępujący orła białego musi być zawsze na pierwszem miejscu drugie miejsce przypada barwie tarczy t. j. barwie czerwonej”. Jak widzicie  na obrazie Grottgera – różnie to z tymi kolorami bywa. A jak samą kokardę zrobić? Podrzucam tutorial !

grottger-pozegnanie

 

7. Pozwiedzaj Muzeum Narodowe za darmo

Tego dnia podwoje Muzeum otwierają się dla wszystkich i  wystawy możemy zobaczyć w nim zupełnie za darmo. Wpadaj więc miedzy 10-18, pamiętając tylko o tym, że Muzeum znajduje się na trasie Marszu Niepodległości, który rusza o godzinie 14.

1024px-muzeum_narodowe_w_warszawie_05_05

8. Posłuchaj starej polskiej muzyki

Szukasz soundtracku odpowiedniego dla tego dnia? A co powiesz na starą polską muzykę? Bodo, Fogg, Ordonówna, Kiepura, Grossówna, Żabczyński – wszyscy czekają już na Ciebie na specjalnie przygotowanej playliście na YouTubie!

 

Pomysłów na spędzanie tego dnia jest bez liku i mam nadzieję, że zainspirowałam Cię do poszukiwania kolejnych. Uczyńmy te dzień wyjątkowym, na sposób który najbardziej nam odpowiada. Miłego Święta Niepodległości!

 

No chodź, będzie fajnie!

 

Spodobał Ci się wpis i chcesz być na bieżąco z pomysłami na ciekawe spędzanie czasu w Warszawie?

Polub No chodź, będzie fajnie na Facebooku!