Ruszyłbyś się na spacer, ale masz już po dziurki w nosie swojego parku, w którym znasz już każdy kamień? Zawędruj na Bródno i odkryj perełkę warszawskich parków. Znajdziesz tam Park Rzeźby, w ktorym eksponaty możesz oglądać bez względu na porę dnia.

Do Parku Bródnowskiego wybrałam się dlatego, że już nie mogę zdzierżyć biegania wokół własnego bloku i potrzebowałam miejsca, które odwróci moją uwagę od faktu, że sapię jak wariatka. I Park Bródnowski sprawdził się wyśmienicie.

Dalej sapałam jak wariatka, ale tym razem dlatego, że starałam się zrobić zdjęcia wszystkim rzeźbom w parku – zanim zajdzie słońce. Misja nie zakończyła się powodzeniem (co niechybnie oznacza moje zasapanie się na śmierć na biegu, w którym biegnę za 2 miesiące), ale trochę zdjęć na pokuszenie mam!

No to od początku – o co chodzi z tym Bródnem i rzeźbami?

Krótko o Bródnie

Bródno to część warszawskiej dzielnicy Targówek, która jest częścią prawobrzeżnej Warszawy. Turyści tu nie docierają, a mieszkańcy Warszawy zaglądają tu zazwyczaj w bardzo konkretnym celu. Albo wracają tu co wieczór spać w jednym z kilkuset bloków, albo przyjeżdżają na gigantyczny Cmentarz Bródnowski. Także zero odkrywania tajemnych uliczek i gubienia się, by odkryć coś nowego.

Trochę szkoda, bo akurat Bródno może się pochwalić historią dłuższą niż większość warszawskich osiedli – już w IX wieku był tutaj warowny gród. I nie piszę tego dlatego, że po Bródnie widać tę całą historię (bo nie widać), ale dlatego że Bródno od zawsze było bardzo z Warszawą związane. Nie jest więc jakimś odległym osiedlem, na którym nie wiadomo kto mieszka i nic się tam nie dzieje. Więc jeśli zastanawiacie się czy warto się tu tarabanić dla jakiegoś parku, to przestańcie. Bródno i Park Bródnowskiznać warto. Warto wykorzystać pierwszy upalny dzień na spędzenie tu popołudnia. Warto zabrać tu kogoś na zaskakującą randkę. Warto biegać jak wariat po parku. Od momentu kiedy z Parku Bródnowskiego zrobiono Park Rzeźby – warto!

PHOTO_20170411_191946-01

Park Rzeźby

W 2009 roku, w jednym z większych parków Warszawy – Parku Bródnowskim, powstała wystawa sztuki współczesnej pod gołym niebem. Z inicjatywy Pawła Althamera, Urzędu Dzielnicy Targówek i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, kilkanaście rzeźb zostało wtedy rozsianych po terenie całego parku i umożliwiło mieszkańcom kontakt ze sztuką współczesną bez względu na porę dnia. Od tego czasu co roku w parku pojawia się w nim nowa  instalacja artystyczna.

W parku możecie więc znaleźć takie rzeźby jak:

Sylwia (aut. Paweł Althaimer, Grupa Nowolipie) – wężowłosa kobieta, którą widzicie na zdjęciu głównym to własnie Sylwia. Kobieta-chimera leżąca na wodzie została wykonana na warsztatach ceramicznych grupy osób ze stwardnieniem rozsianym. Każda z części kobiety została zaprojektowana przez inną osobę, a całość w sezonie pelni funkcję fontanny.

dec3d67e5923c6fad6043be5e4c80ccb

Raj (aut. Paweł Althamer) rzeźba-ogród, która ma być swoistym rajskim zakątkiem w Parku Bródnowskim. Złożony z drzew i krzewów, co roku zmienia swój kształt. Stworzny został we współpracy z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 285.

Raj

Anioł Stróż (aut. Roman Stańczak) – na skraju Raju znajdziemy górującą nad parkiem rzeźbę Anioła Stróża. Monumentalną drewnianą rzeźbę, która przyciąga wzrok dzięki pokryciu jej złotą farbą. To czego nie widać na pierwszy rzut oka to fakt, że anioł jest pierwszym dziełem Stańczaka pod długiej przerwie i całkowitym wycofaniu się ze świata sztuki. Zamknięciem i rozpoczęciem nowego rozdziału.

522da755c49f6

Domek Herbaciany (aut. Rikrit Tiravanija) – jeśli wytężysz wzrok, to między liścmi na pewno uda Ci się dostrzec lustrzany domek. Przewrócony na bok sześciokąt to domek herbaciany, pawilon dla jednej lub dwóch osób, w którym można napić się kawy lub herbaty. Oryginalny domek wrócił już do Niemiec, a na jego miejsce postawiona została kopia. W sezonie często pojawia się tam improwizowana kawiarnia parkowa, prowadzona przez mieszkańców.

PHOTO_20170411_193438-01

Domek-Herbaciany-3

Krata (aut. Monika Sosnowska) – metalowa kula stworzona z miedzianych prętów zbrojeniowych to instalacja artystyczna Moniki Sosnowskiej, która interesuje się modernizmem, osiedlami z wielkiej płyty i budowlaną fantazją Polaków. „Krata” została stworzona w oparciu o wszedobylskie pręty zbrojeniowe, które powszechnie są wykorzystywane przez mieszkańców Bródna jako zabezpieczenie mieszkań i sklepów przed włamaniem.

PHOTO_20170411_194219-01

Napis Bródno (aut. Jens Haaning) – Bródno, tak jak i Hollywood ma swój epicki napis. Wykonane z czerwonych cegieł słowo„Bródno” wykonane zostało przez duńskiego artystę, który specjalizuje się w tematyce tożsamości narodowej i specyfice poszczególnych miast i dzielnic. Jak sam mówi, ważnym elementem monumentalnej rzeżby są właśnie cegły, które mają symbolizować wspólną pracę nad tworzeniem tego bródnowskiego raju.

PHOTO_20170411_192841-01

Nie zabieram jednak zabawy z  hasania między krzaczorami i  kilka małych dzieł sztuki pozostawiam Ci do odkrycia samodzielnie. Czego możesz szukać?

  • 05IMG_1470Instalacji dźwiękowej, która co kwadrans wybija godzinę za pomocą sygnałów znanym Polakom z rozgłośni radiowych
  • „Interwencji malarskich” czyli małych dzieł sztuki w pęknięciach chodnika, kolorem nawiązujących do fasad okolicznych budynków.
  • Drewnianej chaty nawiązującej do tradycyjnych chat plemienia Dogonów, z którego wywodził się tworzący ją artysta
  • 3 dołów wypełnionych rozbitymi naczyniami, ziemią i torfem. Naczynia są repliką chińskiej świątynnej wazy z połowy XIV wieku.

Każda dzielnica ma w sobie coś co warto zobaczyć i tym “cosiem” na Bródnie jest wlaśnie Park Rzeźby. Zachęcam więc żebyś przekonał się o tym na własnej skórze i w najbliższy ciepły dzień odkrył te Bródnowskie rubieże 😉

 

No chodź, będzie fajnie!

Spodobał Ci się wpis i chcesz być na bieżąco z pomysłami na ciekawe spędzanie czasu w Warszawie?

Polub No chodź, będzie fajnie na Facebooku!