Ile czasu zajmuje zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, kiedy pójść do niego za darmo i czy naprawdę warto? Dowiedz się jak to wygląda z perspektywy mieszkańca Warszawy.

Jeśli masz kilka wolnych godzin w Warszawie i zastanawiasz się co z nimi zrobić – Muzeum Powstania Warszawskiego na pewno przeszło Ci przez myśl. Nic dziwnego – codziennie przewija się przez nie masa turystów i jest on jedną z pierwszych pozycji na Tripadvisorze. Czy warto  poświęcić na nie kilka godzin czasu wolnego?

 

Co można zobaczyć w Muzeum Powstania Warszawskiego

W Muzeum znajdziesz oczywiście eksponaty z czasu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Co jednak ciekawe, wycieczka po nim nie skupia się na eksponatach. MPW jest jedynym z tych muzeów, które zamiast prowadzić od gablotki do gablotki, zanurzają zwiedzającego w opowiadaną historię i pozwalają mu wczuć się w klimat danych czasów.

Zanim więc zajrzysz do gablotki i zobaczysz opaskę Powstańca, najpierw przyłożysz ucho do ściany wydającej odgłos bijącego serca. Wczytasz się w podarte plakaty na ścianach. Wydrukujesz obwieszczenie do mieszkańców Warszawy.

I takie zwiedzanie uniemożliwia wrzucenie zwiedzania MWP do kategorii “nudne zwiedzanie muzeum”. Wlaśnie dlatego, że nie chodzisz tutaj od gablotki do gablotki, a pozwalasz się wrzucić w opowieść, która prowadzi Cię przez kolejne sale Muzem.

 

muz

Co zrobiło na mnie szczególne wrażenie

Sal, w których się wzruszyłam lub zdziwiłam było całe mnóstwo. Dlatego podam tutaj przykłady eksponatów lub pokojów, które przede wszystkim zmienily moje myślenie o Powstaniu. Na pewno będzie to pokój, do kórego można zajrzeć przez gablotkę i zobaczyć jak mieszkańcy Warszawy żyli przed wojną. Powstanie urosło już do takiego mitycznego wydarzenia, że dla niektórych z nas wydaje się odleglą historią. Ten pokój przypomina, że tak nie jest, a ludzie, którzy walczyli w powstaniu są bardzo realni i bardzo podobni do nas. Mogę się założyć, że wiele osób wynajmujących mieszkania w Warszawie, ma podobne wyposażenie wnętrz.

Wiele osób na pewno będzie pod wrażeniem gigantycznego samolotu i ściany bijącej sercem wpierwszej sali. Ja polecam zwrócić jeszcze uwagę na mniej widowiskowy element Muzeum, czyli ściankę pod koniec wystawy, na której można przeczytać cytaty z zagranicznej prasy na temat Powstania i sytuacji Polski podczas II wojny światowej. Gdybym poszła do muzeum 10 lat temu, nie zwróciłbym na nią uwagi. Teraz wydała mi się przerażająco podobna do tonu, jakim pisane są współczesne artykuły o sytuacji krajów ogarniętych wojną. Pozostawiam to Twojej ocenie i bardzo chętnie się dowiem, co zrobiło największe wrażenie na Tobie!

Ile trwa zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego

Jeśli jesteś dokładnym oglądaczem, który chce otworzyć każdą szufladkę – zajmie Ci to 3-4 godziny.

Przelecenie przez Muzeum w taki sposób, by poczuć klimat, ale się nie wczytywać – zajmie ok. 1,5 godziny.

maly

Cennik biletów w Muzeum Powstania

 • bilet normalny – 20 zł
 • bilet ulgowy – 16 zł
 • bilet grupowy – 12 zł / osoba (dotyczy wyłącznie grup z przewodnikiem zarezerwowanych w systemie on-line)
 • bilet dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 10 zł / osoba (kartę należy okazać w kasie. Ulga nie łączy się z innymi zniżkami.)
 • oprowadzanie w języku polskim – 100 zł
 • oprowadzanie w języku angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, włoskim lub hiszpańskim – 120 zł
 • lekcja muzealna – 100 zł
 • wypożyczenie audioprzewodnika – 10 zł

 W niedzielę wstęp do Muzeum jest bezpłatny – co jak się pewnie domyślacie ma też swoje wady. Ciężej się wczytywać w informacje i wczuć w klimat w dużym tłumie. Moje zwiedzanie tak własnie wyglądało, dlatego następnym razem zdecyduję się na inny dzień i obejrzę Muzeum jeszcze raz – tym razem z audioprzewodnikiem.

MPW2

Godziny otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego (lipiec, sierpień)

 • w poniedziałki, środy i piątki w godz. 10.00-18.00,
 • w czwartki w godz. 10.00-20.00,
 • w soboty i niedziele w godz. 10.00-18.00,
 • we wtorki – nieczynne

Podsumowanie – dlaczego warto iść do Muzeum Powstania Warszawskiego

Do Muzeum Powstania zdecydowanie warto iść, nawet jesli nie ma się tych 4 godzin, żeby obczytać i zobaczyć wszystko. Chociażby po to, by zobaczyć jak buduje się teraz współczesne muzea, oparte na doświadczaniu historii, a nie chodzeniu od gablotki do gablotki. Jestem też przekonana, że zainteresuje ono nawet osoby, które nie są fanami historii.

Turystom polecam, bo to naprawdę miejsce, dla ktorego warto wygospodarować czas w Warszawie. Z kolei warszawiakom, bo obok Muzem Polin i Muzeum Chopina, to jedno z 3 najlepszych muzeów w Warszawie. Warto się przejść, by wybrać swojego faworyta!

No chodź, będzie fajnie!

 

Spodobał Ci się wpis i chcesz być na bieżąco z pomysłami na ciekawe spędzanie czasu w Warszawie?

Polub No chodź, będzie fajnie na Facebooku!