Dowiedz się czym jest Fotoplastikon Warszawski na Al. Jerozolimskich 51 i zanurz się w magicznym świecie przedwojennej Warszawy zaledwie za kilka złotych.

Fotoplastikon na Al. Jerozolimskich to nietypowa rozrywka, udostępniona warszawiakom na nowo, niemal po 100 latach bezczynności. W 2008 roku Muzeum Powstania Warszawskiego objęło nad nim pieczę i uruchomiło na nowo przodka współczesnych kin. Dziś możemy w nim oglądać wystawy unikalnych zdjęć stereoskopowych, które zaledwie w kilka minut przenoszą nas w czasie.

Fotoplastikon – co to jest?

Najprościej ujmując – fotoplastikon to galeria trójwymiarowych zdjęć. Aby je obejrzeć, zagląda się przez jeden z wielu wizjerów do środka wielkiego mechanizmu. W przypadku Warszawskiego Fotoplastikonu, mechanizmem jest wieloboczny, drewniany automat z charakterystycznymi zlotymi goglami. Siadając na jednym ze stanowisk, i zaglądając do środka mechanizmu, możemy oglądać pokaz trojwymiarowych zdjęć sprzed 100 lat.

Dlaczego jest to takie wyjątkowe? Bo oglądanie tzw. zdjęć stereoskopowych, sprawia, że mamy poczucie “zaglądania” do zdjęcia. I tak jak współczesne filmy 3D nie robią na nas już dużego wrażenia, to zajrzenie do zdjęcia z poprzedniej epoki – już tak.

FOTOPLASTIKON-027

Niedoceniana atrakcja Warszawy

W chwili obecnej Fotoplastikon znajduje się na 56 miejscu w Tripadvisorze, w kategorii warszawskich atrakcji. O kilkadziesiąt miejsc za daleko!

Fotoplastikon to perełka wśród warszawskich atrakcji i to w miejscu, do którego straszliwie łatwo dotrzeć zarówno warszawiakom, jak i turystom, czyli w ścisłym centrum. Budynek, w ktorym się mieści, to stara kamienica naprzeciwko Pałacu Kultury – dokładnie pod adresem Al. Jerozolimskie 51. Łatwo więc do niego trafić, a samo oglądanie zdjęć również nie zajmuje dużo czasu. Jest to maksymalnie godzina.

Biorąc pod uwagę lokalizację, szybka wycieczka do fotoplastikonu, to atrakcja idealna. Bo to właśnie Centrum jest miejscem, gdzie ludzie czekają na innych w kawiarni, nudzą się w oczekiwaniu na pociąg czy mają czas wolny w trakcie wycieczki szkolnej. Innymi słowy – mają chwilę wolnego , na którą nie mają pomysłu.

Na korzyść fotoplastikionu działa też to, że wystawy regularnie się zmieniają – można więc wskoczyć do tego wehikułu czasu kilka razy w roku i zawsze zobaczyć coś nowego.

 

FOTOPLASTIKON-017

FOTOPLASTIKON-003

 

Cena biletu w Fotoplastikonie Warszawskim

Cena za bilet wstępu do fotoplastikonu jest nieprzyzwoicie niska i jest kolejnym powodem, dla którego uważam, że więcej osób powinno się o tym miejscu dowiedzieć.

Za bilet wstępu płacimy tutaj tylko 4 złote. I to w wersji dla osoby dorosłej.

Bilet ulgowy to zaledwie 2 zł.

Z kolei czwartki są w muzeum zupełnie darmowe i za bilet wstępu nie płacimy nic.

 

FOTOPLASTIKON-023

Godziny otwarcia Fotoplastikonu

Uwaga – ważna sprawa! Fotoplastikon Warszawski jest otwarty tylko od środy do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.

Tak jak wspominałam, czwartki są darmowe, warto więc założyć, że w tym dniu w muzeum może być więcej osób.
Podsumowując. Fotoplastikon Warszawski to niezwykle klimatyczna atrakcja Warszawy, do której zdecydowanie warto wstąpić – bez względu na to, czy jest się w stolicy tylko przejazdem, czy mieszka się tu na stałe. Mieści się ona w ścisłym Centrum, za bilet płaci się niezwykle mało a w cenie dostaje się ekspresową podróż w czasie, która zaczyna się już od przekroczenia progu samej kamienicy.

Mam nadzieję, że zachęciło Cię to do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca i zaplanujesz wycieczkę do Fotoplastikonu już wkrótce. Nie ma co czekać!

No chodź, będzie fajnie!

 

Spodobał Ci się wpis i chcesz być na bieżąco z pomysłami na ciekawe spędzanie czasu w Warszawie?

Polub No chodź, będzie fajnie na Facebooku!