Do teatru w Warszawie  z powodzeniem wybierzesz się za 30 zł. Musisz mieć tylko odrobinę cierpliwości i wystać swoje w kolejce po bilety last minute. Zobacz w jaki sposób chodzić do teatru na “wejściówki”.

Uwielbiam chodzić do teatru, ale gdybym musiała placić zawsze pełną kwotę za bilet, to szybko bym zbankrutowała. Dlatego właśnie kupuję wejściówki, czyli tańsze bilety, kóre można zdobyć na pół godziny przed spektaklem.

Jest to świetna opcja dla osób, które chcą chodzić częściej do teatru, ale mają ograniczone fundusze. Wiem, że wiele osób o nich wie, ale z nich nie korzysta. Bo to pogmatwane, nie wiadomo jak dokładnie działa i czy na pewno ten bilet się dostanie. Tłumaczę więc jak najsprawniej sobie takie bilety zorganizować

Czym są wejściówki

Wejściówki to bilety, które zostają w kasie przed samym spektaklem. Sa to bilety które nie zostały opłacone po rezerwacji, nieodebrane lub takie, które po prostu się nie wyprzedały.

W niektórych teatrach, wejściówki to też bilety na dodatkowe miejsca, które są udostępniane widzom. Mogą to być więc dostawiane krzesła (tzw. dostawki), ławka w ostatnim rzędzie widowni, schody czy miejsca stojące.

 

florida-state-university-westcott-building-auditorium-interior-69815

Jak zdobyć tańszy bilet

Teatr musi wiedzieć ile biletów zostało mu w kasie, żeby zacząć sprzedawać wejściówki. Ich sprzedaż zaczyna się więc na 15-30 minut przed samym spektaklem (zależy od teatru). Żeby kupić tańszy bilet, musisz być jednak na miejscu o wiele wcześniej niż te kilkanaście minut przed. Ludzie czekający na wejściówkę tworzą bowiem kolejkę oczekujących na długo przed otwarciem kasy.

Jeśli więc spektakl zaczyna się o 19, a sprzedaż wejsciówek rusza o 18.45, to na miejscu warto być o 17.45. Czyli na godzinę przed rozpoczęciem sprzedaży tańszych biletów. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić jak popularne jest to przedstawienie – jakie ma recenzje i od jak dawna jest grane. Od tego będzie zależało ile biletów mogło zostać w kasie i jak wcześne warto być w teatrze. Godzina to standard dla przedstawień, które grane są od dłuższego czasu. Jesli jednak wybierasz się na oblegane przedstawienie – warto być nawet 2 godziny wcześniej. Gdy dotrzesz już do teatru, pamiętaj żeby zapytać kto jest ostatni w kolejce po wejściówki. Kolejka może być rozproszona, ale ona tam jest. A jak jej nie ma, to brawo Ty – jesteś pierwszy!

A pierwszą osobą zdecydowanie warto być  – dzięki temu masz większe szanse na otrzymanie biletu, gdy jest ich mało. Po zakupie biletu, możesz też korzystniej ustawić się przy wejściu na widownię. Ma to o tyle znaczenie, że osoby z wejściówkami wchodzą jako ostatnie. Jeśli zostały miejsca zwykłe, bo ktoś nie przyszedł, to mają prawo je zająć. A jak się pewnie domyślasz, takich miejsc jest niewiele. I dlatego właśnie ustawienie przy drzwiach ma znaczenie.

Jeśli chcesz się wybrać do teatru większą grupą – pamiętaj żeby sprawdzić ile wejściówek w danym teatrze może kupić jedna osoba. Zazwyczaj jest to ograniczenie do 2 biletów.

 

pexels-photo-195769

Wady i zalety

Oczywistą zaletą jest cena biletu – nieraz jest porównywalna do tej za bilet do Multikina. Oznacza to więc, że na takie kulturalne wyjścia możesz sobie zacząć pozwalać częściej. Świetną sprawą jest też to, że pojęcie wejściówek jest znane za granicą i możesz tanio odwiedzić znane teatry i opery również za granicą. Będąc w Wiedniu, udalo mi się w ten sposób zobaczyć operę za 12 złotych w Operze Wiedeńskiej!

No ale. Wejściówki mają też swoje wady. Przede wszystkim godzina czekania może pójść na marne, jeśli okaże się, że wejściówek było tylko kilka i dla Ciebie już nie starczyło biletu. Mało przyjemne uczucie, jesli tyle czasu spędziło się w kolejce. Żeby to czekanie mniej bolało, polecam więc zabrać ze sobą książkę. Będziesz miał co robić i w razie gdyby nie udało się dostać biletu, to i tak będziesz miał poczucie, że nie zmarnowałeś wieczoru.

Z wad wejściówek muszę też wymienić wątpliwy komfort oglądania przedstawienia,  gdy faktycznie przypadnie Ci twarda ławka czy miejsce stojące. Ale równie dobrze możesz upolować normalne miejsce na widowni i mieć nieraz lepszy widok, niż osoby które zapłaciły za bilety więcej.

 

dance-scene-free-license-cc0

Wejściówki w warszawskich teatrach

Pod spodem wypisuję jak to działa w kilku warszawskich teatrach. Zawsze jednak polecam sprawdzić to na ich na stronie, a najlepiej zadzwonić do kasy. Dowiesz się wtedy konkretnie ile za wejściówkę zapłacisz, czy na pewno sprzedają je na przedstawienie, na które się wybierasz i podpytasz o ile wcześniej warto być.

 

Teatr Kwadrat – cena 30 zł, miejsca stojące, sprzedaż na 30 minut przed (18.15 jesli dużo oczekujących)

Och-Teatr i Teatr Polonia –  50 zł, 30 zł lub 25 zł, w zależności od spektaklu, sprzedaż na 15 minut przed

Teatr 6. pietro – sprzedaż na 60 minut przed spektaklem, miejsca na poduszkach, na schodach

Teatr Dramatyczny – sprzedaż wejściówek na 30 minut przed spektaklem

Studio Buffo – 20/30 zł, sprzedaż na godzinę przed spektaklem

Teatr Współczesny  – sprzedaż na 30 minut przed spektaklem (“Hamlet” na godzinę przed)

Teatr Narodowy – sprzedaż na 60 minut przed

Teatr Komedia – 45 zł/60zł, sprzedaż na 30 minut przed

Teatr Polski – 20 zł, sprzedaż na 30 minut przed

Teatr Roma – sprzedaż na 30 minut przed

Teatr Syrena – cena 30/45 zl, sprzedaż na 30 minut przed

Teatr Wielki – sprzedaż na 30 minut przed

stockvault-empty-theatre-hall139935

 

Podsumowując

Kupienie tanich biletów nie jest takie skomplikowane. Żeby zrobić to sprawnie, pamiętaj żeby być w teatrze co najmniej na godzinę przed rozpoczęciem sprzedaży wejściówek i zapytać kto jest ostatni w kolejce. Jeśli nie zorientowałeś się wcześniej – możesz też od razu podpytać w kasie ile kosztuje wejściówka. Przypominam tez o zabraniu czegoś do czytania na czas stania w kolejce ; )

 

No chodź, będzie fajnie!

Spodobał Ci się wpis i chcesz być na bieżąco z pomysłami na ciekawe spędzanie czasu w Warszawie?

Polub No chodź, będzie fajnie na Facebooku!