Nie musisz jechać aż do Maroka, by poczuć klimat prawdziwego bazaru! Zrób sobie marokański dzień w polskim stylu i leć targować się na lokalnym bazarku.  A potem wróć do domu rowerem z torbami pełnymi świeżych ziół, pysznego pieczywa i jajek od kur, których wolność nigdy nawet nie była podważana. Sprawdź jakie bazary czekają na Ciebie w Warszawie!

Choć trzęsiemy się o te nasze bazarki, że coraz ich mniej i uciekamy z nich do hipermarketów – trochę ich jednak w Warszawie jest. Kiedy zaczęłam podpytywać znajomych z różnych dzielnic, to okazało się, że każdy bazarek jakiś koło siebie ma i coś tam na nim kiedyś nawet kupił. Dlatego ustalmy, że dzisiejszy wpis będzie poglądowy. Zorientujmy się co i jak na przykładzie najbardziej znanych bazarków, a potem marsz eksplorować swoja dzielnicę poprzez obmacywanie mapki Urzędu Miasta! ; ]

bazarki

 

1. Bazar Różyckiego

ul. Targowa 54, tel. 22 619 86 42
https://goo.gl/s06YDt
pon.-pt. 6.00-17.00, sob. 6.00-15.00

Kultowy, najstarszy i ze wszechmiar warszawski. Położony na Pradze Północ bazar, stojący w tym miejscu od XIX wieku, został założony przez farmaceutę Juliana Różyckiego. Swego czasu przyciągający tłumy, które miały tutaj okazję kupić towary nieraz niedostępne w państwowych sklepach. Obecnie czeka na rewitalizację. Kupimy tu wszystko, ale wiele osób przyjeżdża tu po weselny klimat. Buty, welony, garnitury, wianki – takie sprawy. Bazar niezwykle ciekawie wygląda z góry, co możecie sprawdzić wchodząc na dach Muzeum Warszawskiej Pragi (schodki z dziedzińca muzeum).

bazar

 

2. Hala Mirowska

plac Mirowski 1
pon.-pt. 7.00-18.00, sob. 7.00-15.00
https://pl-pl.facebook.com/naszahalamirowska

Kultowe miejsca kultowymi poganiają. Tym razem Hala Mirowska, w której zaopatrują się nie tylko setki warszawiaków, ale i najbardziej znane restauracje. W środku znajdziemy kilkadziesiąt stoisk na których kupimy świeże owoce, warzywa, mięso, ryby, sprzęt kuchenny, odzież i ogromny wybór kwiatów ciętych. Targowisko jak targowisko. Czemu masz się wybrać akurat tutaj? Bo kupisz tutaj jajka mające dwa dni, marchewki dopiero co wyjęte z ziemi, jadalne kwiaty, trudno dostępne owoce, egzotyczne przyprawy i jajka ze złota (!). A jeśli to Cię nie przekonało, to możesz wyjść na zewnątrz, docenić XX-wieczną architekturę budynku i podreptać na pobliski pchli targ ze starociami i książkami.

Pierwszy raz w Hali Mirowskiej?

Skorzystaj z mapy najlepszych sprzedawców przygotowawycinekhalamirnej przez Slow Food Youth Warszawa!

 

Zobacz pełną mapę

 

 

 

 

 

3. Giełda Fotograficzna
ul. Batorego 10 (Klub Stodoła)
niedz. 10.00-14.00
http://foto-gielda.pl/

Od 1985 roku w Klubie Stodoła możecie spotkać maniaków fotografii, którzy z pasją dyskutują o wszelakim sprzęcie fotograficznym. Swoim, Twoim, wszelakim. Przy okazji go sprzedają, kupują i potrafią dobrze doradzić.

Jeśli Twój aparat potrzebuje upgrade’u, masz coś do sprzedania albo po prostu chcesz spotkać ludzi, których kręci to, co Ciebie – mknij w niedzielę do Stodoły! Wstęp wyniesie Cię dokładnie 4,50 zł a grupa ludzi, którą tam spotkasz, wynagrodzi Ci ruszanie tyłka z kanapy w niedzielę ; )

camera-vintage-lens-design

 

4. Biobazar Fabryka Norblina

ul. Żelazna 51/53, na terenie dawnej fabryki Norblina
Środy 10.00 -18.00, piątki 16.00 – 20.00, sob. 8.00-16.00
http://biobazar.org.pl

Postindustrialny klimat, Wola i produkty ekologiczne z certyfikatem. Tego właśnie możecie uświadczyć w każdą środę i sobotę w dawnej Fabryce Norblina. Z jednej strony da się tutaj zostawić połowę wypłaty. Z drugiej jednak – podobno warto. Kupimy tutaj mięsa, wędliny, lokalne sery, nabiał, pieczywo,tradycyjne holenderskie sery, ekologiczne owoce i warzywa. Jeśli macie jeszcze trochę miejsca w torbie, warto też przyjrzeć się domowym nalewkom, przetworom i kosmetykom.

A jeśli macie opór przed kupowaniem hipsterskiej drożyzny, to ruszajcie w wycieczkę po ciekawej Żelaznej, a na targ zajdźcie chociaż po jabłko na drogę. Tak żeby chociaż sprawdzić jak powinno smakować naprawdę ; )

 

biobazar

 

5. Bazar na Kole

ul. Obozowa 99, tel. 22 836 23 51
www.gieldastaroci.waw.pl
sob.-niedz. 6.00-15.00

Jak po starocie, to na Koło! Jeśli kolekcjonujesz antyki,  odnawiasz meble, zbierasz stare książki o Warszawie czy brakuje Ci starych ram do cudnej instalacji artystycznej nad łóżkiem – wybierz się w niedzielę (najlepiej rano) na Giełdę Staroci na Obozowej 99. Znajdziesz tu meble, porcelanę, książki, instrumenty muzyczne, militaria. Przy okazji trochę się potargujesz i prawdopodobnie natkniesz się, na mniej lub bardziej znanego, artystę. Tylko pamiętaj – perełki znikają pierwsze. Wybierz się na targ z rana!

 

6. Targ Rybny

plac Powstańców Warszawy
Piątki 11.00-19.00
Targ działa od września 2016 – maja 2017

A czemu by nie urządzić rybnego piątku? Raz, że ryby warto jeść; dwa, że zgodne to z przekonaniami części z nas; trzy, że w piątki na Placu Powstańców rozwija się Targ Rybny, gdzie kupimy świeżutkie ryby i zjemy coś rozgrzewającego. Jeśli możecie sobie na to pozwolić, ruszajcie na targ już o 11. Jeśli praca na to nie pozwala, wyjdźcie z biura tak, by zdążyć do 19 i chapnąć jakąś pyszną rybkę w ramach kolacji. Ciepła rybka z dobranym specjalnie do niej winem – brzmi kojąco, prawda? ; )

pexels-photo-26438

 

7. Giełda Wolumen

ul. Wolumen 53, tel. 22 834 38 42
www.gieldawolumen.pl
pon.-pt. 6.00 – 18.00, sob. 12.00-19.00, niedz. 6.00-14.00

A na koniec Wolumen, który się tu wdarł bezczelnie, bo jest koło mnie. Także Aneta Chmielińska approved. W niedzielę odbywa się tutaj największa giełda elektroniczna w mieście a w tygodniu kupicie tu artykuły spożywcze, wędliny, owoce i warzywa, kosmetyki, odzież.

Bardzo bardzo polecam stoisko ze świeżymi ziołami (zaufajcie swojemu węchowi a dojdziecie) i stoisko z pieczywem. W przypadku tego drugiego szukajcie po prostu kolejki – na jej końcu znajdziecie cudne chleby (robione np. z kaszy gryczanej) i jagodzianki, które ludzie kupują wręcz na kilogramy. Mniam!

 

Sprawdź gdzie masz najbliżej

Miejsc, w które wybierzesz się na szybkie i tanie zakupy w niepowtarzalnym klimacie targowiska, jest o wiele więcej! Urząd Miasta Warszawy stworzył mapkę z wszystkimi takimi lokalizacjami. Zajrzyj więc na ich stronę i zobacz co znajduje się w Twojej najbliższej okolicy!

Mapa targowisk w Warszawie