Wybierasz się na ściankę wspinaczkową w Warszawie po raz pierwszy? Dowiedz się czy warto wynajmować instruktora, jak się ubrać i czy trzeba iść na ściankę w parze.

Przyznaję, że ścianka wspinaczkowa ma wyższy próg wejścia niż pływanie na basenie, zajęcia na siłowni czy fitness. Bo choć dostarcza ona mnóstwo frajdy i samo wspinanie się nie jest trudne, to wymaga ona znajomości sprzętu, którego używasz.

Dlatego właśnie swoją przygodę ze wspinaczką, postanowiłam zacząć od lekcji z instruktorem na ściance wspinaczkowej Makak. Do tej pory nie miałam większego doświadczenia z asekuracją i wspinaniem. I wynajęcie instruktora okazało się świetnym pomysłem!

Po 1,5 godzinnym szkoleniu z instruktorem z bloga Wyrypy, wiedzieliśmy już jak się asekurować w parze i spokojnie ruszyliśmy w kierunku trudniejszych tras.

Dlaczego warto wynająć instruktora?

Żeby w pełni móc się cieszyć ze wspinania! Trzeba pamiętać, że to sport, który jest niebezpieczny i należy do niego podchodzić na serio. Nie bez przyczyny na wejściu podpisujemy oświadczenia, że wchodzimy na własną odpowiedzialność.

Odpadnięcie ze ściany na wysokości 4 metrów będzie bolesne. Ale kilkunastu – to naprawdę poważna sprawa.

Zdecydowanie warto więc poświęcić chwilę czasu na to, by poznać podstawy. Dowiedzieć się jak wiąże się ósemkę na linie, jak robić blok i asekurować drugą osobę. Przećwiczyć odpadanie od ściany z zaskoczenia czy poznać podstawowe zwroty, które wykrzykujemy do naszego partnera, gdy chcemy schodzić na dół.

Dzięki temu mamy pewność, że bawimy się bezpiecznie 🙂


Lekcja z instruktorem z bloga Wyrypy

Porady dla początkujących wspinaczy

  • Jeśli macie długie włosy, koniecznie je zepnijcie, żeby Wam się nie zaplątały w linę.
  • Łatwiej jest się wspinać, gdy ręce macie przez większość czasu wyciągnięte. Gdy się podnosicie, róbcie to siłą nóg, a nie rąk. Trzymajcie się blisko ściany.
  • Pamiętajcie, że to nie wysokość ściany świadczy o jej trudności, ale kolor chwytów, z których korzystacie. Dobrą praktyką jest korzystanie tylko z jednego koloru chwytów na trasie, mimo, że macie ich przed sobą kilka. W ten sposób wybieracie konkretną trudność.
  • Na ściankę warto ubrać wygodne ubrania i założyć sportowe buty. Im bardziej przylegają one do stopy, tym noga lepiej radzi sobie z poruszaniem po drobnych chwytach.

Czy można się wspinać samemu?

Tak! Na ściance wspinaczkowej asekurować Cię może partner, ale możesz też skorzystać z asekuracji automatycznej. W takim wypadku podpinasz się do taśmy autosekuracyjnej i możesz się wspinać w pojedynkę. Jeśli więc do tej pory przed wspinaczką powstrzymywał Cię brak partnera – nie masz już żadnej wymówki 🙈

Ścianka wspinaczkowa Makak

Makak to ścianka wspinaczkowa na Młocinach, od której zaczęłam swoją przygodę ze wspinaczką.  Powstała w 2014 roku i jest największą areną wspinaczkową w Polsce. Na początkującym robi ona naprawdę ogromne wrażenie. Zwłaszcza, gdy obserwuje doświadczonych wspinaczy, wiszących na wysokości 19 metrów.

Na Makaku skorzystacie z:

  • 2200 m2 ściany o wysokości do 19 metrów w pionie,
  • 90 linii i 170 dróg o długości do 30 metrów, o trudnościach od 4 do 8b,
  • „mega” przewieszenia z dachem na całej szerokości hali,
  • możliwości wspinania z dolną i górną asekuracją na taśmach,
  • kawiarni,
  • sklepu ze sprzętem wspinaczkowym, butami i ciuchami.

Wrażenia ze ścianki Makak

Sam Makak bardzo mi się podobał. Świetne jest to, że na hali jest tyle przestrzeni i różnych tras do wspinania. I można też przyglądać się najlepszym – Makak to jedna z lepszych aren wspinaczkowych w Polsce, dlatego też osoby, które się tam wspinają mają naprawdę niezłe skille.

Jeśli chodzi o minusy – dla niektórych Makak będzie na końcu świata, bo na Młocinach. Na szczęście, dzięki pierwszej linii metra, da się tam dojechać z Centrum w 30 minut.

Oprócz standardowej ścianki, do gustu przypadła mi też ścianka do boulderingu. Jest to 4-metrowa ściana do wspinaczki, po której można się wspinać bez zabezpieczenia. Choć nie zaszłam na niej wysoko, to miałam ubaw po pachy. Czułam się znowu jak dziecko!


Koszt wejścia na ściankę

Bilet normalny – 30 zł

Bilet ulgowy – 25 zł

Bilet dla posiadaczy karty Multisport – 8 zł

Szkolenie wstępne z asekuracji górnej – 30 zł

1,5 godziny wspinania z instruktorem – 100 zł


Bardzo zaciekawiła mnie też ściana do treningu obwodowego. Umieszczone są na niej ponumerowane chwyty, których należy się łapać w określonej kolejności. Dzięki temu rozwijamy konkretne mięśnie. Bardzo ciekawy sposób na zabawny trening. Następnym razem, na pewno się na nią wybiorę!

No chodź, będzie fajnie!

Spodobał Ci się wpis i chcesz być na bieżąco z pomysłami na ciekawe spędzanie czasu w Warszawie?

Polub No chodź, będzie fajnie na Facebooku!