Wybierz się na slam poetycki i zobacz poetów walczących ze sobą na wiersze! To widownia decyduje kto tutaj zostaje zwycięzcą i zgarnia nagrodę.

O matko, poezja – co za nudy.

Wcale się nie dziwię, jesli tak myślisz. Może szkoła Cię przeczołgała przez poezję i do tej pory masz w ustach niesmak. Może nie miałeś okazji trafić na poezję w formie, która byłaby dla Ciebie przystępna. Być może nie trafiłeś na poetę, który byłby Twój i mówił o rzeczach, które są Twoje.

Rozumiem to jak najbardziej. Ale tak być nie musi.

Niesamowicie jest poczuć, że ktoś potrafi tak pięknie opowiadać o rzeczach, które gdzieś Ci tam chodzą po głowie. Albo tak sprytnie oddać swoją myśl, że gdy zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi, poczujesz się jak prawdziwy Sherlock Holmes.

Kwestia tylko tego, żeby odczarować poezję z tego patetyzmu, powagi i zmuły. I w tym celu właśnie chcę Cię zaciągnąć w miejsce gdzie żywa poezja porusza żywych ludzi. Emocjonuje ich, wkurza, zachwyca i rozbawia. Czyli na slam poetycki!

13220961_1245728098789271_1299165199377786446_n

Czym jest slam poetycki

Slam poetycki to turniej poetów-amatorów, w którym staczają oni bitwę na słowa. Każdy do takiego turnieju może się zgłosić i przedstawić swoją poezję na scenie. Turniej często ma kilka rund i o tym kto przechodzi do następnej, decyduje widownia. Na starcie dostaje ona kartki z liczbami, którymi, identycznie jak w Tańcu z Gwiazdami, ocenia występujących. Nie jest to jednak jedyna forma, w jakiej widownia może oceniać poetów. Zazwyczaj na slamach poetyckich publiczność jest zachęcana do aktywnego brania udziału w występie i reagowania na poezję w sposób żywiołowy. Oburzania się, śmiania czy głośnego zachywycania ;]

O tym w jaki sposób zostaną ocenieni występujący, decyduje też forma, w jakiej poezja jest przedstawiona. Osoby, które potrafią złapać z publicznością kontakt, mają większą szansę na lepszą ocenę i wygranie turnieju. To z kolei wiążę się z nagrodą pieniężną.

Skąd te slamy

Nazwa pochodzi od słowa “szlem”, które używane jest w tenisie ziemnym jako określenie spektakularnego zwycięstwa jednego z graczy. Jeśli chodzi o historię, to pierwsze takie wydarzenie miało miejsce w 1986 roku i zostało zorganizowane przez Marca Kelly’ego Smitha, robotnika i poetę z Chicago. Wierzył on w to, że poezja nie należy do krytyków czy teoretyków literatury, ale do zwykłych ludzi. I właśnie slamy miały tą poezję zwykłym ludziom zwrócić.

W Polsce  pierwsze takie wydarzenie odbyło się w 2003 roku w Starej Prochoffni w Warszawie. Zwycięzcą został wtedy wybrany Jan Kapela.

pexels-photo-64057

 

Gdzie na slam poetycki

To gdzie na ten slam poetycki się wybrać? Chciałabym podać konkretne miejsce, ale z bólem serca muszę stwierdzić, że nie ma jednej takiej miejscówki. Slamy wykiwtają to tu, to tam i nie dało mi się znaleźć miejscówki, która w Warszawie organizowałyby je regularnie. Warto więc zerkać od czasu do czasu na tą stronę -> klik i sprawdzać czy coś się nie szykuje w najbliższym czasie.

Ale! Najbliższy slam już Ci upolowałam. Możesz się na niego wybrać w tą niedzielę (19.03) do Domu Kultury Kadr -> link

Jeśli się zdecydujesz, to koniecznie daj mi znać! Bardzo chętnie poznam Twoje wrażenia. A jeżeli masz przemyślenia na temat artykułu, nigdy nie słyszałeś o slamach albo byłeś i Ci się nie podobało – też o tym napisz! Ja będę wiedziała, że jesteś i czytasz, a inni na pewno też chętnie się dowiedzą czegoś więcej.

 

No chodź, będzie fajnie!

Spodobał Ci się wpis i chcesz być na bieżąco z pomysłami na ciekawe spędzanie czasu w Warszawie?

Polub No chodź, będzie fajnie na Facebooku!