Jeśli masz wolne 2 godziny i lubisz zagadki – łap się za questing i połaź po okolicy! Spacer kończący się odnalezieniem skarbu zapewni Ci rozrywkę niezależnie od tego czy idziesz sam, w parze czy większą grupą.

Questing to gra polegająca na chodzeniu po trasie wyznaczonej przez rymowankę. Kolejne punkty wycieczki są zawarte w wierszyku-zagadce, który prowadzi nas po całej trasie. Każdy z nich umożliwia odgadnięcie kolejnych literek, które na koniec układają się w hasło. W zamian za rozwiązanie zagadki możemy odebrać skarb-nagrodę.

Questing w praktyce

W przeciwieństwie do gier miejskich, planszę do questingu możemy pobrać w każdym momencie (tu, tu albo tu) – wystarczy, że wyszukamy questy dostępne w naszym regionie. Są one publikowane na stronach w formacie PDF. W dokumencie znajdziemy „planszę” do gry, która będzie się składała z rymowanki oraz pól na wpisanie hasła.

Na planszy zapewne będzie też podane miejsce, gdzie można odebrać skarb-nagrodę po prawidłowym odgadnięciu hasła. Nie nastawiajcie się jednak zbytnio – szczyt popularności questingów jest już za nami i nagrody z punktów mogły się już rozejść. Niech to Was jednak nie zraża! Odkrywanie swojej (czy nie swojej właśnie) okolicy dostarczy Wam rozrywki i bez nagrody.

hands-way-guide-tourist

Dla kogo questing

Questing jest świetny, ale nie dla każdego. Przede wszystkim dlatego, że dla prawdziwych miłośników rozwiązywania zagadek może być za łatwy. Rymowanki nie są poematami pełnymi zawiłości i tajemnic. Są raczej wierszykami, które prowadzą nas z miejsca do miejsca. Zagadki są, ale zazwyczaj niezbyt skomplikowane.

Co, zniechęciłam? Nie dajcie mi się tak manipulować! Questing jest super i już Wam piszę dla kogo i jak!

  1. Dla rodziców z dziećmi (bezdzietni, nie wyłączajcie uwagi) – jeśli masz pociechy i chcesz pozwiedzać nowe miasto, questing uratuje Cię przed jojczeniem, że nudno i wszystko boli. Dzieci staną się małymi Sherlockami a Ty pozwiedzasz najciekawsze punkty miasta.
  2. Dla par – macie dwie godziny i w planach kolejny film? Zdecydowanie lepiej będziecie się bawić łażąc po mieście i odkrywając swoją dzielnicę z nowej perspektywy. A że zagadki niezbyt trudne? Mieliście w planach film, więc nie oszukujmy się, że tacy z Was żądni przygód agenci. Troszkę połazicie, trochę podumacie nad zagadkami i pośmiejecie się z siebie nawzajem.
  3. Dla samotnych wilków – nie ma znaczenia czy masz kompanię braci i swoją drugą połówkę. Jeśli lubisz się czasami samotnie poszwędać i odkryć nowe miejsca w swojej okolicy – questing będzie świetny.
  4. Dla turystów bez pomysłu na zwiedzanie – jeśli przyjeżdżasz pozwiedzać a nie masz pomysłu od czego zacząć, którędy i co – questing zaplanuje Ci zwiedzanie. Wybierz taki, który prowadzi przez Starówkę i problem rozwiązany.
  5. Dla turystów, którzy po raz enty są w tym samym mieście – jeśli jedziesz na wakacje po raz kolejny w to samo miejsce – sprawdź koniecznie czy nie ma tam jakiegoś questingu. Poczujesz się jakbyś odkrywał to miejsce na nowo.

Questing Warszawa

Questing w Warszawie

Questingi dostępne w Warszawie i okolicach możecie sobie wynaleźć na każdej stronie dotyczącej questingu. Jest tam mapka, po której można sobie do woli pogrzebać. Polecam też zaglądać tam przed wyjazdami na wakacje. A nóż się okaże, że w miejscowości, do której jedziecie jest do zrobienia jakiś quest. Jeśli chodzi o Warszawę, to podrzucam plansze w postaci pdf, co byście nie musieli przesadnie grzebać. Polecam zajrzeć choćby z ciekawości!

Drzewa Lasu Bielańskiego: pdf

Jadziem na Pragę: pdf

Kameduli na Bielanach: pdf

Zbrodnia Wawerska: pdf

 

Mam nadzieję, że ten post uratuje Was, któregoś nudnego dnia. Podczas gorączkowego wymyślania randki albo szukania budżetowych atrakcji dla całej rodziny. Także bawcie się dobrze miśki! A jak wynajdziecie quest w Warszawe, którego nie wymieniłam, to koniecznie dajcie mi znać. Piszę o nich pracę magisterską ;]

 

No chodź, będzie fajnie!

Spodobał Ci się wpis i chcesz być na bieżąco z pomysłami na ciekawe spędzanie czasu w Warszawie?

Polub No chodź, będzie fajnie na Facebooku!