Odwiedź prawobrzeżną Warszawę i wyrusz szlakiem murali po klimatycznej Pradze Północ. Zobacz co w tej dzielnicy przyciągnęło uwagę światowych mistrzów street artu i zachwyć się  dziełami ukrytymi w praskich podwórkach.

Jeśli nie masz na co dzień okazji bywać na Pradze Północ, to daję Ci do ręki naprawdę dobry powód. Ta dzielnica jest wybuchową mieszanką kultur, ludzi, ich zwyczajów i kreatywności. To właśnie tutaj warto przybyć, żeby odkryć zakamarki Warszawy i kryjące się w nich dzieła sztuki w postaci murali. Praga Północ jest często odwiedzana przez znanych artystów, którzy właśnie ze względu na niepowtarzalny klimat, decydują się malować na Pradze.

Wyruszając na spacer śladami murali, na pewno ten praski klimat poczujesz. Szare budynki, które przetrwały wojnę, bramy, w których zawsze ktoś stoi. Cerkiew, kościół i dawna synagoga stojące kilkaset metrów od siebie. Swojski sposób bycia i ubierania się mieszkańców. Śmieszno-straszne historie opowiadane sobie na ulicy. Pyzy, flaki i śledzie do wódeczki, które kupić można na każdym rogu. Ledwo zipiący Bazar Różyckiego, kapliczki w prawie każdym podwórku i echa gwary warszawskiej.

Zatem chodź wchłonąć ten unikalny klimat w najbardziej demokratycznej galerii sztuki – na ulicy.

Geometryczny alfabet – ulica Mała 4/6

Polecam Ci zacząć od ulicy Małej, która od wielu lat  przyciąga swoim klimatem artystów. Od czasu jej wytyczenia w 1877 roku jej wygląd niewiele się zmienił, dlatego też często jest wykorzystywana jako sceneria filmów osadzonych w czasach wojennych i przedwojennych. Kręcono tu na przykład Pianistę Romana Polańskiego, Korczaka Andrzeja Wajdy czy Dziewczęta z Nowolipek Barbary Sass.

Jeśli zajdziesz na podwórko, między budynkami 4 i 6, zobaczysz tam dwa murale na przeciwległych ścianach. Oba zostały stworzone w 2012 roku. Przyciągający wzrok mural geometryczny, stworzony został przez francuskiego artystę Eltono, we współpracy z praskimi dziećmi. Co ciekawe, mural jest wymyślonym przez nich alfabetem i zostały w nim zakodowane imiona, miejsca, emocje i różne nazwy ważne dla twórców.

mala2

Mural na przeciwległej ścianie jest  z kolei geometryczną układanką stworzoną z graficznych sampli wykonanych przez kilku artystów – Eltono, Pawła Ryżko, Graphic Surgery, CT i Wooda. Mural został złożony w całość przez  kolektyw Massmix, którego prace możesz zobaczyć też w innych częściach Warszawy.mala4

 

Warszawa Wschodnia – Strzelecka 26

Teraz przejdź na ulicę Strzelecką i skieruj się pod numer 26 – zobaczysz tu street artową chlubę dzielnicy! Mural o nazwie Warszawa Wschodnia został stworzony w 2016 roku przez hiszpańskiego artystę, Sebasa Velsco, którego prace znaleźć można w takich miastach jak Barcelona, Brno, Santander czy Kijów. Na Pradze Północ stworzył on mural, którego bohaterem jest mieszkaniec Pragi i towarzyszący mu Polonez FSO – symbol PRL. Biorąc pod uwagę, że człowiekiem na muralu jest barman z okolicznego baru Chmury przy ul. 11 Listopada – jest to całkiem ciekawe połączenie symboli starej i nowej Pragi.

strzelecka

 

Aleja Świętych Patronów – Strzelecka 28

To dopiero jest hit! Po obejrzeniu poprzedniego muralu wejdź w podwórko budynku przy ulicy Strzeleckiej 28 i przejdź koło rosnących tam drzew. A teraz się odwróć. Masz przed sobą Aleję Świętych Patronów – wizerunki świętych namalowane w pniach drzew. Twórcą tego mistycznego dzieła jest litewski artysta Linas Domarackas. Robi wrażenie, prawda?

aleja

 

Kolumny – Stalowa 46

Przechodząc na ulicę Stalową 46, zobaczysz mural ukraińskiego artysty Wulfiusa Dmytro, który wspólnie z dziećmi z Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej, stworzył w 2012 roku mural na Pradze Pólnoc. Malunek na Stalowej przedstawia połamane greckie kolumny i czerwone baloniki. Na jednej z ocalalych kolumn możesz zauważyć zielono-niebieskiego goryla, który wydaje się strzec ściany budynku i muralu.

kolumny

 

Loesje – Stalowa 38

Grupa Loesje to ekipa organizująca warsztaty kreatywnego pisania i tworząca hasła dające do myślenia. Zajmują sie oni zarówno ich wymyślaniem, jak i malowaniem murali czy drukowaniem vlepek. Więcej o grupie i warsztatach, przeczytasz tu -> Napisz coś kreatywnego z Loesje.

Koncepcja muralu, na który natkniesz się przechodząc na Stalową 38, powstała właśnie na warsztatach kreatywnego pisania, zorganizowanych dla młodzieży na Pradze Północ.  Obecnie w Warszawie możesz się natknąć na wiele murali stworzonych przez grupę Loesje, warto więc pamiętać, że ten ze Stalowej był pierwszy 😉

loesje

Plac zabaw – Stalowa 41

Idąc od muralu Loesje wystarczy zrobić kilka kroków by znaleźć się pod Stalową 41. Znajdziesz tu malunek litewskiego twórcy – Ernesta Zacharevica, który powstał w 2015 roku w ramach festiwalu Street Art Doping (wiele warszawskich murali powstało właśnie w ramach tego wydarzenia). Tak jak i w innych pracach Zacharevica, tematem przewodnim malunku na Stalowej są dzieci. Możemy tu zobaczyć gromadkę maluchów bawiących się na globusie – charaktystycznym urządzeniu, wyciagniętym żywcem ze starych placów zabaw. Na dole dostrzeżemy też małego chłopca, który przygląda się zabawie kolegów.

placzabaw

 

Warsaw Fight Club – Środkowa 17

By zobaczyć kolejną pracę gwiazdy światowego street artu musisz przejść na ulicę Środkową i skierować się pod numer 17. Zobaczysz tutaj dzieło irlandzkiego artysty Conora Harringtona, które stanowi jedną z części jego cyklu Fight Club (inne części można zobaczyć w Nowym Jorku czy Londynie). Na muralu zobaczysz scenę walki między dwoma mężczyznami, ubranymi w tradycyjne stroje z XIX wieku. Choć wygladają oni jak arystytokraci, to sposób w jaki walczą, przywodzi na myśl walkę rodem z Fight Clubu. Czy też podwórka warszawskiej Pragi 😉

bojka

 

 

Zakład Mięsny – Wileńska 25

A teraz polecam zawrócić i powolutku kierować się w stronę Ząbkowskiej. Zanim jednak to zrobisz, przejd koło lokalu Zakład Mięsny na Wileńskiej 25. Na ścianach budynku znajdziesz tutaj grafiki w stylu Banksego, na które warto zwrócić uwagę.

zakladmiesny

dziewczynka

Mural Wedla – róg Ząbkowskiej i Targowej

Muralu Wedla na Ząbkowskiej nie możesz przegapić! Nie dlatego, że zachwyca swoją urodą, ale dlatego, że wywołał on kilka miesięcy temu niemały skandal. Miał być największy mural w Europie. Miał upamiętniać Jana Wedla i jego współpracowników. A nade wszystko miał być muralem artystycznym. Tymczasem wyszedł z tego wybitnie reklamowy mural z logo Wedla. Na to oczywiście zgody miasta nie było, bo budynek u zbiegu Ząbkowskiej i Targowej jest zabytkiem z XIX wieku i reklam na nim umieszczać nie można.

Wedel

Koronka Nespoon – Brzeska, tył Bazaru Różyckiego

Słyszałeś o artystce Nespoon, która upiększa Warszawę koronkami? Jej prace najczęściej można spotkać na szarych ulicach i podwórkach, które dzięki temu zyskują trochę kolorytu. Jej prace możesz zobaczyć zarówno w formie koronkowych wzorów wykonanych farbą, jak i ceramicznych płytek z odbitą na nich koronką. Jeśli wejdziesz w ulicę Brzeską i rozejrzysz się w okolicach tylnego wejścia na Bazar Różyckiego, zobaczysz właśnie taką ceramiczną płytkę.

Koronka

Wielka Gęś, Brzeska 14a

Jeśli krążyłeś na Brzeskiej w poszukiwaniu koronki Nespoon, to Wielka Gęś z pewnością nie umknęła Twojej uwadze. Kolorowy mural stworzony został przez włoskiego artystę Diego Miedo, który  zaprojektował kolorowy malunek wspólnie z praskimi dziećmi. Oprócz białej gęsi, zobaczysz na nim wiele uśmiechniętych stworzeń, hasających pomiędzy zielonymi drzewami.

wielkages

Morze dla Brzeskiej, Brzeska 6

Będąc na Brzeskiej nie możesz też przegapić muralu, który w 2007 roku, stworzył prawdziwą plażę w samym sercu Pragi! Mural Morze dla Brzeskiej został wykonany przez plastyczkę Iwonę Zając i grupę Młoda Załoga z Gdańska, którzy po wykonaniu takiego malunku na Zajęczej, powtórzyli swoje dzieło również na Pradze. Oficjalne ukończenie muralu było połączone z happeningiem,w ramach którego okolice muralu zostały wysypiane piaskiem, a prowizoryczna plaża wypełniła się ludźmi z łopatkami, wiaderkami i parasolami.

plaza

Muchozol, Targowa 22

Mam nadzieję, że masz jeszczę parę w nogach, bo kolejne murale musisz  koniecznie zobaczyć. Zanim na Pradze zaczęły powstawać murale artystyczne, to w PRL-u można tu było zobaczyć wiele murali reklamowych. W ten sposób reklamował się chociażby Totolotek czy właśnie środek chemiczny Muchozol. Mapkę wszystkich murali PRL-u, które można jeszcze zobaczyć w Warszawie, znajdziesz w Bibliotece Inspiracji po prawej stronie (to właśnie chodzenie z tą mapą pozwoliło mi lepiej poznać Warszawę na I roku studiów). Będąc na Pradze masz okazję zobaczyć aż 3 z nich. Na Targowej 22 dostrzeżesz mural z Muchozolem, a przechodząc na drugą stronę ulicy Targowej – zobaczysz malunek reklamujący błony fotograficzne Foton. Trzeci mural  ukrywa się z kolei za przejazdem kolejowym i da się go zobaczyć tylko z góry. Gdybyś tam wszedł, do czego absolutnie ne zachęcam, zobaczyłbyś giantyczne kule wymalowane na ścianie budynku w ramach reklamy Totka.

muchozol

 

foton

Dziura w całym – Mackiewicza 1

A skoro już jesteś w okoliach przejazdu kolejowego i Targowej, to rozejrzyj się w poszukiwaniu muralu autorstwa 1010. Nie żeby trzeba było go jakoś bardzo szukać. Gigantyczna dziura, namalowana na ścianie budynku przy ulicy Mackiewicza 1, zdecydowanie zwraca uwagę i przyciąga niczym portal do innego świata. Jak się okazuje, autor w dziurach się specjalizuje i nie jest to jego pierwsza artystyczna dziura 😉 Mural powstał w 2015 roku w ramach festiwalu Street Art Doping.

dziura

Pieniążek, przejazd kolejowy koło M2

A na koniec, forma sztuki ulicznej, którą zawsze najtrudniej znaleźć – biżuteria miejska. Wcześniej wspominałam o biżuterii Nespoon – ceramicznych kafelkach ozdobionych koronką. Tym razem do znalezienia jest pieniążek zrobiony z ceramicznych kafelków i stylem przypominający pieniądze z gry Mario. Jest to część całej serii kafelków które przedstawiaja elementy z gry Mario i rozsiane są po całej Warszawie. Spacer ich śladami znajdziesz tu -> Znajdź mozaiki z gry Mario.

pieniazek

Jak odkrywać murale na własną rękę

Na Pradze Północ znajdziesz o wiele, wiele więcej sztuki ulicznej niż te kilka przykładów, które Ci tutaj przedstawiłam. Mam nadzieję, że chodząc po Pradze wkręcisz się w poszukiwania i odnajdziesz kilka na własną rekę. Na pewno pomoże Ci w tym strona Puszka Waw, która zbiera i dokumentuje warszawską sztukę uliczną. Możesz też skoczyć do punktu informacji turystycznej w Pałacu Kultury i wziąć stamtąd bezpłatną Warszawską Mapę Sztuki. Bardzo polecam!

Tymczasem zostawiam Cię jeszcze z kilkoma zdjęciami, i mam nadzieję, ochotą na spacer po Pradze 😉

marley

szczudlarze

rip

zakonnica

 

No chodź, będzie fajnie!

Spodobał Ci się wpis i chcesz być na bieżąco z pomysłami na ciekawe spędzanie czasu w Warszawie?

Polub No chodź, będzie fajnie na Facebooku!