Ciuciubabka, bule, gra w gumę, ciupy i turniej Ultimate Frisbee. Pobierz przewodnik po 15 Grach Podwórkowych i zorganizuj własne Spotkanie Gier Podwórkowych!

Bardzo długo marzyło mi się zorganizowanie festiwalu gier podwórkowych. Takiego, na którym dorośli spędziliby kilka godzin grając w gumę, klasy, ciuciubabkę, bule i rozgrywając turniej Frisbee. Wkręcając się w to na całego i nie przejmując tym, że są dorośli i im to nie przystoi. Wydarzenia, na którym przypomnieliby sobie jak to jest się bawić!

Dzięki Katalogowi Marzeń, udało mi się to marzenie spełnić! W sierpniu spotkałam się z kilkudziesięcioma osobami na Pikniku Gier Podwórkowych na Polu Mokotowskim. I było to jedne z lepszych wydarzeń jakie zorganizowałam w życiu.

Po przeczytaniu tego wpisu, będziesz wiedział jak samodzielnie zorganizować takie spotkanie dla swoich znajomych i dostaniesz wszystkie narzędzia, by to zrobić – włącznie z E-BOOKIEM O 15 GRACH PODWÓRKOWYCH i listą spraw do ogarnięcia przed spotkaniem. Gwarantuję, że bedzie to jedno z Waszych lepszych spotkań, a nie wydacie na nie prawie nic. Brzmi dobrze? To zaczynamy!

Gry podwórkowe – czyli jakie?

Standardowo gry podwórkowe to te, w które dzieciaki zwykle grały na podwórku. Gra w gumę, skakanie przez skakankę, gra w berka. Część z nich nadal potrafi bawić – nawet dorosłych. Ale nie oszukujmy się, z części z nich już wszyscy wyrośliśmy.

Gdy organizowałam Piknik Gier Podwórkowych poprosiłam więc chętnych, by wypisali swoje ukochane gry z dzieciństwa. Wykorzystałam te sugestie, dorzuciłam trochę swoich i dopisałam do listy mniej standardowe gry i zabawy, takie jak gra w Ultimate Frisbee, bule czy chodzenie po taśmie slackline. Gry wraz z ich zasadami spisałam w e-booku 15 POMYSŁÓW NA GRY PODWÓRKOWE, który możesz pobrać tutaj.

Piknik Gier Podwórkowych z Katalogiem Marzeń

Podczas naszego sierpniowego spotkania, kilkadziesiąt osób miało okazję przetestować gry zawarte w przewodniku – na żywo. Przez kilka godzin zwycięzcy konkursu Piknik Gier Podwórkowych okupowali Pole Mokotowskie grając w ślimaka, ziemniaka, bule, jengę, bierki terenowe i gumę. By w przerwach bujać się w strefie hamaków, testować swoją równowagę na tasmie slackline i wybuchać co chwilę śmiechem podczas drużynowej gry w kalambury. Co to był za widok!

Spotkanie z grami podwórkowymi – zrób to sam!

Jeśli chcesz zorganizować takie spotkanie z grami dla swoich znajomych, przyda Ci się kilka rzeczy. Podrzucam Ci listę, którą wykorzystywałam do organizacji Pikniku Gier Podwórkowych z Katalogiem Marzeń:

 • Wydrukowane plansze z zasadami gier
 • Koce do siedzenia
 • Hamaki
 • Napoje i przekąski
 • Kreda
 • Lina
 • Piłka
 • Terenowe bierki
 • Bule
 • Frisbee
 • Balony na wodę
 • Chustka do ciuciubabki
 • Kolorowe girlandy (do kupienia w Tigerze)
 • Gitara, śpiewniki, lampiony (jeśli chcesz zakończyć wieczór spokojnym akcentem)

Przewodnik po grach podwórkowych

Przyda Ci się też przewodnik, który powstał po naszym spotkaniu. Zawarłam w nim opisy gier, które przetestowaliśmy na Pikniku Gier Podwórkowych – razem z zasadami, zdjęciami i potrzebnymi materiałami.

Jak się przekonasz, część z nich będzie dobrym elementem większego wydarzenia (np. chowany zaklepany czy morderstwo), niektóre zaś aktywności już same w sobie są świetnym pomysłem na całe spotkania. Tak jest w przypadku turnieju w Ultimate Frisbee czy bitwy na balony z wodą.

Zobacz jakie opisy gier znajdziesz w środku:

Mam nadzieję, że ten wpis zainspiruje Cię do wymyślenia co najmniej kilku nietypowych spotkań z Twoimi znajomymi! Jeżli tak będzie – koniecznie daj mi o tym znać! Możesz zrobić to na przykład oznaczając zdjęcia z Waszego spotkania hashtagiem #nochodzbedziefajnie.

To co? Na kiedy planujesz spotkanie z grami podwórkowymi? 🙂

Ściskam!

Aneta Chmielińska