Jak dojechać, jaką trasę wybrać, co ze sobą zabrać, gdzie spać. Dowiedz się wszystkiego co potrzebne, by wybrać się na 2 dniową wędrówkę przez Puszczę Kampinoską.

Jeśli jesteś zmęczony, zły i zestresowany, to z całego serca polecam Ci pójście na długą wędrówkę. Taka wyprawa uspokaja i pozwala przypomnieć sobie o tym, co jest dla naprawdę ważne. Pozwala się odciąć od deadline’ów, asapów i stresów. Nagle okazuje się, że najważniejszą sprawą jest obserwowanie ruchu słońca, zdążenie przed jego zachodem i przejście kolejnego kilometra. A wokół tylko zieleń, głosy ptaków i odgłos Twoich stóp.

W tym tygodniu ruszyłam właśnie na taką samotną wędrówkę po Puszczy Kampinoskiej i przekonałam się na własnej skórze, że nie ma w internecie dobrego poradnika jak do takiej wyprawy się przygotować. Dane o noclegach są nieaktualne a szlaki są zaznaczone na mapie są słabo opisane. Żeby więc oszczędzić Ci trudu i zniechęcenia – przygotowałam własny poradnik. A że byłam kilkanaście lat harcerką, to mam nadzieję, że uda mi się przekazać Ci wszystko, co może Ci się przydać na takiej dzikiej wyprawie 😉

uwazaj

Podstawowe zasady wędrówek

 1. Zabierz ze sobą mapę
 2. W Puszczy możesz przebywać miedzy wschodem i zachodem słońca. Ruszaj na szlak rano i kontroluj swoje tempo.
 3. Średnie tempo pieszego to 5 km/h. Jeśli idziesz z ciężkim plecakiem, dolicz dodatkowy czas.
 4. Nie musisz się trzymać jednego koloru szlaku. Jeśli chcesz skrócić trasę, śmiało ruszaj kawałkiem innego szlaku.
 5. Uważnie obserwuj oznaczenia szlaku na drzewach, zwłaszcza na rozdrożach. Jeśli szlak skręca, będzie to oznaczone na drzewie.
 6. W Puszczy nie ma zasięgu! Wszystko musisz więc sprawdzić przed wyruszeniem w trasę.

jagody

Wybierz trasę

 

Do wyboru masz kilka długich szlaków: zielony, czerwony, niebieski, czarny i żółty. Dodatkowo z miejscowości na brzegu puszczy biegną ścieżki dydaktyczne, kóre mają maksymalnie 4 kilometry. Możesz o nich poczytać tutaj -> klik. Jeśli nigdy nie byłeś w Puszczy i chcesz wybrać się tylko na popołudniowy spacerek – ścieżka dydaktyczna jest świetnym pomysłem. Jej przejście zajmie Ci 1-2 godziny. Na dlugie wędrówki polecam poniższe szlaki (powiększona mapa tutaj) :

 

mapaszlakipiesze

 

 • Trasa zielona z Dziekanowa Leśnego do Żelazowej Woli: 56 kilometów, jeden z dwóch najdłuższych szaków biegnących przez całą puszczę. Tym szlakiem szłam właśnie w tym tygodniu. Musisz go rozłożyć na dwa dni i zaplanować nocleg w okolicy Roztoki (do którego dochodzisz) lub Julinka (do którego trzeba przejść 5 km asfaltową szosą biegnącą w poprzek puszczy). Nie znalazłam niestety noclegu w Roztoce, ewentualnie możesz spróbować rozłożyć się na dziko z namiotem w miejscu gdzie są wiaty turystyczne. Nocleg znajdziesz w Julinku, w byłym ośrodku szkolenia cyrkowców. Zadzwoń tam jednak przed ruszeniem w drogę (!). Pamiętaj, że ruszając z Dziekanowa Leśnego, pierwszego dnia przechodzisz 23 kilometry, drugiego dnia z kolei 33 (nocując w Roztoce). Dobrym pomysłem będzie więc wyruszenie drugiego dnia już o godzinie 6. Uwierz, że nie chcesz utknąć w Puszczy po zmroku.

wiersze

 • Trasa zielona z Modlina do Tułowic: 41 kilometrów, biegnie wydmowym skrajem puszczy. Część trasy to nadwiślańskie widoczki, część to jednolity sosnowy bór. Przez większość trasy miejscowości z PKSem znajdują w odległości maksymalnie 2 kilometrów od szlaku. Gdyby chcieć dzielić szlak na dwa dni, można wyruszyć z Tułowic do Modlina i po 30 kilometrze zanocować w Grochalach Nowych. Z ciekawych punktów na trasie mamy tutaj Twierdzę Modlin, most na Wiśle i Pustynię Grochalską.
 • Trasa czerwona z Dziekanowa Leśnego do Brochowa: Najdłuższa trasa biegnąca przez Puszczę, bo mająca aż 58 km. Niezbędne będzie więc zaplanowanie noclegu w połowie trasy i bardzo wczesne wychodzenie na szlak. Noclegi tak samo jak na trasie zielonej – Roztoka na dziko lub Julinek. Z ciekawych miejsc po drodze – Zamczysko, mauzoleum w Palmirach i kościół w Brochowie.

domek

 • Trasa niebieska z Janówek do Śladowa – 40 km, szlak biegnie po leśnych wydmach i kończy się na nadwiślańskich łąkach. Żeby na niego wejść od strony Warszawy, trzeba ruszyć z Palmir lub Truskawia czarnym szlakiem. Zaczynając od strony Śladowa, można przeprawić się z Czerwińska łodzią przez Wisłę.  Zanocować można mniej więcej w połowie trasy w Starej Dąbrowie, w ośrodku ZHP (po uprzednim telefonicznym kontakcie).
 • Trasa niebieska z Dąbrowy Leśnej do Kampinosu – 46 km, lasy, łąki i mnóstwo ciekawych punktów na trasie – Laski, Lipków, Zaborów, pałac w Lesznie, Zamczysko i Muzeum w Granicy. Do tego jest to szlak krawędziowy, można więc w razie potrzeby szybko się ewakuować z Puszczy i przebywać kolejne części trasy dzieląc je na jednodniowe wycieczki. Planując nocleg w Puszczy, warto rozejrzeć się za agroturystyką w Lesznie.
 • Trasa żółta z Truskawia do Leoncina – 41 km, ciekawa przekrojowa trasa, biegnąca zygzakiem z północy na południe i z powrotem. Po drodze można zobaczyć leśne wydmy, bagna, łąki, pola pastwiska i górzyste lasy. Mija się także wiele miejsc związanych z powstaniami narodowymi i partyzantką. Jednodniowa wersja: Truskaw-Leszno (najpopularniejsza trasa wybierana przez warszawiaków). Przy opcji dwudniowej, warto warto rozejrzeć się za agroturystyką w Lesznie.

Co zabrać na wędrówkę

plecak

Jeśli decydujesz się na jednodniową wędrówkę z noclegiem w domu, zabierz ze sobą:

 • spray na komary (w Kampinosie jest 31 gatunków komarów. Polecam więc kupić najmocniejszy jaki mają w sklepie militarnym)
 • 2l wody na osobę
 • kurtkę przeciwdeszczową
 • przekąski
 • pieniądze na bilet w obie strony
 • mapę (szlaki w Puszczy są dobrze oznakowane, ale mapa przydaje się gdy chcesz zmienić trasę i na przykład skrócić drogę idąc innym szlakiem)

Na wędrówkę 2-dniową zabierz dodatkowo:

 • namiot (chyba, że udało Ci się załatwić nocleg w połowie trasy)
 • suchy prowiant, konserwy
 • wodę na 2 dni (możesz z tego zrezygnować jeśli w połowie trasy przechodzisz przez wieś i uzupełnisz wodę u gospodarzy)
 • ubrania na zmianę
 • śpiwór

Ja na wędrówki zabieram jeszcze zawsze Granolę Podróżnika – rozgniecione 2 banany mieszam z całym opakowaniem płatków górskich, dorzucam opakowanie orzechów i piekę w piekarniku do zarumienienia. Po ostygnięciu dorzucam bakalie. Ta mieszanka świetnie sprawdza się zarówno jako śniadanie, jak i suchy prowiant na trasie.

chatka

Dojazdy

To martwiło mnie najbardziej. Jakim cudem mam się dostać bez samochodu pod samą Puszczę? Ku mojemu zaskoczeniu jest to prostsze niż można się spodziewać i zajmuje około godziny. Jeśli szlak zaczyna się z Modlina albo Janówek, to wystarczy, że wsiądziesz w Warszawie w Kolejkę Mazowiecką. Z kolei rozpoczynając szlak w Truskawiu, Dziekanowie Leśnym lub Dąbrowie Leśnej – pomykasz metrem na Młociny i stamtąd jedziesz autobusem.

Truskaw – autobus nr 708

Dziekanów Leśny – autobus linii Łomianki, Ł1

Dąbrowa Leśna – autobus nr 701

Prościzna! Pamiętaj tylko, że wyjeżdżasz poza 1 strefę i potrzebny Ci dodatkowy bilet.

Z powrotem sprawa jest troszkę trudniejsza i musisz polować na PKS-y. Na krańcach puszczy na pewno są i jeżdżą. Wracając z Kampinosu dojechałam w godzinę i zapłaciłam za to 7 zł. Jeśli chcesz ruszysz pksem z drogi przecinającej środek puszczy – sprawdź jego rozkład przed ruszeniem w drogę (tablice są nie do odczytania)

polana

Masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości? A może nieraz chodziłeś po puszczy, znasz miejsca noclegowe i możesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj o tym koniecznie znać w komentarzu! Im więcej informacji, tym bezpieczniejsze wędrowanie 😉

 

No chodź, będzie fajnie!

Spodobał Ci się wpis i chcesz być na bieżąco z pomysłami na ciekawe spędzanie czasu w Warszawie?

Polub No chodź, będzie fajnie na Facebooku!