Masz pół godziny w centrum i niezbyt wiesz co ze sobą zrobić? Idź na Plac Europejski i przejdź się pasażem sztuki. Poczujesz się jak w nowoczesnej galerii sztuki, a nie wydasz na to ani grosza!

Plac Europejski to przestrzeń stworzona koło Warsaw Spire i otwarta dla mieszkańców w maju 2016 roku. Zaprojektowana tak, by przyciągać ludzi nie tylko z pobliskich biur, ale także mieszkańców okolicznych mieszkań. Są więc tu fontanny, murale, instalacje wodne, kawiarnie, leżaczki i pasaż sztuki. Wszystko to w centrum Woli, zaledwie kilka minut od Ronda Daszyńskiego.

Ale dlaczego Plac Europejski jest idealnym miejscem na urządzenie sobie Art Walka?

Bo znajdziecie tam zewnętrzną galerią sztuki!

Pasaż Sztuki na Placu Europejskim

Wchodząc na Plac Europejski od razu zauważycie 20 charakterystycznych białych bąbli, które są “oknem” na wewnętrzną galerię sztuki. W środku zobaczycie obrazy, rzeźby, instalacje artystyczne – zależnie od tego, jaka wystawa czasowa ma akurat miejsce.

Zorganizuj sobie Art Walkdsc_0120

To jak już wiecie co i jak, a macie akurat pół godziny wieczorem w centrum – wybierzcie się na szybki Art Walk.

Jesienią możecie ukulturalnić się na Placu Europejskim z Rafałem Olbińskim.

To właśnie jego prace zobaczycie w bąblach do 20 listopada. Obrazy tworzące wystawę “19 snów Olbińskiego” to wizje z pogranicza jawy i snu i szczególnie wieczorem robią bardzo ciekawe wrażenie.

Polecam oglądać z kubkiem gorącej kawy na wynos i spokojną muzyką w słuchawkach (a może jakaś randeczka z rozdzielaczem do słuchawek, tak żebyście ze swoją połówką mogli wspólnie słuchać tej samej muzyki?).

dsc_0111

Zerknij na murale

A jak już przyjrzycie się ciekawym wizjom Olbińskiego – koniecznie zadrzyjcie głowy do góry i zobaczcie murale na Placu Europejskim.

Nad Pasażem Sztuki, po prawej stronie, zobaczycie mural “Kocham Warszawę” autorstwa jednego z przedstawicieli polskiej szkoły plakatu – właśne Olbińskiego.

Z kolei po lewej stronie nad pasażem, możecie podziwiać z kolei mural belgijskiego rysownika – Francois Schuiten’a.

 

Jeżeli więc obejrzeliście wystawę, zerknęliście na murale, poczytaliście co nieco o belgijskim twórcy komiksów i kończy Wam się kawa – mam dla Was wisienkę na koniec. W rogu Placu Europejskiego znajduje się jeziorko z wysepkami, na których rosną drzewa. Koniecznie wiec zajdźcie w ten róg, zróbcie stamtąd zdjęcie placu i przysiądźcie chwilkę na brzegu jeziorka w zadumie. Miły spacerek, prawda?

dsc_0125

No chodź, będzie fajnie!